Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku, uznawana za jedną z najważniejszych instytucji muzycznych w Polsce, jest wyjątkowym miejscem, gdzie muzyka klasyczna łączy się z industrialnym dziedzictwem miasta. Umiejscowiona w odrestaurowanym budynku dawnej elektrociepłowni na Wyspie Ołowiance (nieopodal Hostelu Gdańsk), filharmonia stanowi przykład harmonijnego połączenia historii z nowoczesnością.
Od Elektrociepłowni do Centrum Kultury
Historia budynku, w którym obecnie znajduje się Polska Filharmonia Bałtycka, sięga końca XIX wieku, kiedy to w 1897 roku berlińska firma Siemens & Halske wybudowała elektrociepłownię na Ołowiance. Neogotycka fasada budynku zachwyca bogatymi zdobieniami z efektownymi rozetami, flankami i wieżyczkami. Przez lata swojej działalności obiekt ten był świadkiem wielu zmian, aż do momentu, kiedy w pierwszej dekadzie XXI wieku przeszedł kompleksową modernizację. W 2007 roku, po zakończeniu prac renowacyjnych, oficjalnie otwarto w nim Polską Filharmonię Bałtycką, oferując mieszkańcom i gościom Gdańska nowe, prestiżowe miejsce spotkań z muzyką.
Wybitni Artyści i Bogaty Repertuar
Polska Filharmonia Bałtycka jest miejscem, gdzie na scenie występują wybitni artyści z kraju i ze świata. Od momentu otwarcia filharmonii, publiczność miała okazję podziwiać talenty takich muzyków jak Krystian Zimerman czy Piotr Anderszewski, jak również wielu innych wybitnych wykonawców i zespołów. Bogaty repertuar obejmuje nie tylko muzykę klasyczną, ale również jazz i inne gatunki, co czyni filharmonię centrum kulturalnym o szerokim spektrum działalności.
Sale Konferencyjne i Możliwości Organizacyjne
Oprócz funkcji koncertowej, Polska Filharmonia Bałtycka dysponuje również nowoczesnymi salami konferencyjnymi, które mogą pomieścić różnorodne wydarzenia - od małych spotkań po duże konferencje i seminaria. Główna sala koncertowa, dzięki swojej adaptacyjności, jest w stanie przyjąć nawet 1000 osób, co czyni ją jedną z największych sal konferencyjnych w regionie. Mniejsze sale spotkań pozwalają na organizację kameralnych warsztatów i prezentacji.
Jak dojechać do Polskiej Filharmonii Bałtyckiej?
Pod budynkiem Polskiej Filharmonii Bałtyckiej znajduje się parking.
Parking jest bezpłatny dla wszystkich widzów dysponujących biletem na wydarzenie. Należy pobrać bezpłatny bilet parkingowy w parkomacie.
Do Filharmonii można dotrzeć pieszo. Ze Starego Miasta prowadzi tam kładka zwodzona. Godziny otwarcia kładki znajdują się na stronie Filharmonii: https://www.filharmonia.gda.pl/kontakt